2012. szeptember 14., péntek

Lisztérzékenység - avagy mi is az a coeliakia?!




kép forrás:http://divany.hu/egeszseg/
Több ezer embert érint a lisztérzékenység szerte a világon. Ráadásul nem egy modern betegségről beszélünk, hiszen már az ókorban is diagnosztizálták a coeliakiát.

Barcsai Klára már 10 éve él együtt ezzel a betegséggel. 6 éves korában diagnosztizálták a lisztérzékenységet. 

„ Már 4 éves korom óta nagyon alacsony volt a vasszintem. Ez úgy jelentkezett, hogy nagyon gyenge voltam, még a buszmegállóig se bírtam ki a sétát. Vascseppeket szedtem, de mikor abbahagytam, nem állt helyre a vasszintem és nem tudtuk mi a bajom. Aztán javasolták, hogy végeztessünk el egy ételallergia tesztet és ott diagnosztizálták a lisztérzékenységet.”

A coeliakia ( cöliákia) többnyire gyerekkorban jelentkező, egész életen át tartó megbetegedés. A zavarokat okozó összetevő a búzafélékben megtalálható fehérje, a glutén.

 Jellemző tünetei a betegségnek: étvágytalanság, emésztési gondok, puffadás, bőrtünetek, vashiány és csontritkulás.

kép forrása:http://majomkenyer.hu
A gluténérzékenyeknek rendkívül nehéz dolguk van, mivel csak szigorú étrenddel kezelhető ez a betegség. Így teljesen ki kell iktatni az étrendjükből a gabonafélék jelentős részét. De nem fogyaszthatnak olyan ételt sem, ami akár kis mennyiségben is tartalmaz glutént. „Sütéshez rizslisztet, kukoricalisztet illetve egyéb lisztkeveréket szoktunk használni.” A gluténmentes diétánál a következő ételeket kell kerülni: búza, tönköly, rozs, zab és árpa. „ Ha bemegyek egy boltba, akkor mindig elolvasom, hogy mi van a termékben. (Búza, árpa, rozs kizárva) De például az sem mindegy, hogy milyen keményítő van benne, mivel a búzakeményítő sem jó!” Azonban ez nem is olyan egyszerű, mivel így kizárják a kenyeret, a különböző péksüteményeket, sőt még a panírozott ételeket is. „ Egyszer mikor egy családi rendezvényen voltam, úgy adtak nekem levest, hogy a tésztát kiszedték belőle, de mivel abban főzték, tiszta kiütés lettem és kálciumot kellett, hogy igyak, nehogy rosszul legyek.” Gondolj csak bele, te mit tudnál enni az iskolai büfében ilyen feltételek mellett?!

 A következő ételeket azonban biztonságosan fogyaszthatják a lisztérzékenyek: gyümölcsök, zöldségek, húsok, halak, tenger gyümölcsei, tojás és a tejtermékek is, de itt célszerű megnézni az összetevőket.
kép forrása:http://www.vitaminsziget.com
Azonban több problémával is szembe kell nézni, hiszen igaz, hogy vannak kifejezetten gluténmentes élelmiszereket forgalmazó üzletek, de a termékek ára akár a háromszorosa is lehet. „Egyre több olyan bolt nyílik, ahol gluténmentes ételeket forgalmaznak. Péksütiket, tésztákat és egyéb dolgokat lehet venni, viszont minden sokkal drágább”

Néhány iskola azonban segítséget tud nyújtani a szülőknek az étkeztetésben. „ Általános iskolában a menzán biztosítottak gluténmentes ételeket, de most gimnáziumban sajnos már nincs rá lehetőség.”

kép forrás:http://www.medicinar.hu
Viszont mód nyílik arra, hogy részt vegyenek táborokban is, ugyanis Európa számos országában szerveznek kifejezetten számukra táborokat. „A tábor gyerekeknek van főleg és ott, ügyelnek az ételekre, mindent gluténmentesen csinálnak. Mitöbb lelkileg is sokat segített, ráadásul a szüleink tippeket tudtak adni egymásnak, valamint recepteket cserélhettek.”

S mivel mindennek van pozitív oldala : „Így többféle új ételt megkóstolhatok, amit más talán sose fog kipróbálni. Sőt már egyáltalán nem kívánom a „normális” kaját”

Mindemellett a betegség kezelése a glutén teljes megvonásával érhető csak el. Így ez a próbatétel, rendkívüli önfegyelemre és rendszerességre tanítja meg az embertValóban oda kell figyelniük az étkezésekre, de ugyanolyan teljes életet élnek, mint bárki más.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése