2017. október 30., hétfő

Hajóra szállt a Konyha zenekar!


Fotó: Dancs Enikő Bianka
Az ősz legfontosabb Konyha koncertje volt október 27-én, pénteken az A38 hajón. Egy évvel harmadik, "Különbéke" című albumuk megjelenése után máris új dalokkal jelentkezett a zenekar, amelyek hangzásukban és szövegeikben tovább feszegetik a már meglévő dalok által kijelölt hangulatvilág határait.

Pénteken bevette a hajót a Konyha zenekar, ráadásul a fúvós szekcióval! A fő produkció előtt a hangulatot a Telma Lincoln & Minimyst alapozta meg (hallgassátok meg mindig az előzenekarokat is,mert megéri!!!), majd jöttek a konyhás srácok.


Matyi, Dani és Márk mellett már az elején is helyet kaptak a "Hőlégbefúvok", azaz a fúvós részleg Subicz Gábor, Cserta Balázs és Szilágyi Gábor személyében. Az este a mindenki által ismert James Bond dallal kezdődött, majd jött a harmadik albumról a Charter című szám, ezután pedig hamar "elsütötték" a sokak által szeretett Szerelem című dalt is a Különbéke albumról.

Majd jöttek nosztalgiaként a régebbi dalok az első két lemezről. A 2012-es Konyhanyelvről felcsendült például a Mindenkinek Jobb Lesz Így, Feltörték a szíved vagy a Kiskilfi, ahol a dal alatt szokásokhoz híven fogkefét dobált a színpadra a közönség. Természetesen mindig sikerül eltalálni a srácok fejét vele :D.
"Nem vagyunk állatok, nem vagyunk állatok!"

KWzó (@kwzo_) által megosztott bejegyzés,

A 2014-es Elmentek A Szörnyek albumról felcsendült a Vegyétek el a mobilom, a Leteszem lerakom, a Mamaszemét; Cukor,só; Lesz majd egyszer és a Minden jel is. Ráadásul a sokakhoz közel álló Dupla skorpiót is eljátszották a srácok. 

A fiúk lassítva a tempón eljátszották a zenekar legújabb számát is: Messze vagy.


Látszott, hogy a közönség nem először jár Konyha koncerten, hiszen mindenki kívülről fújta a régi és új dalok szövegeit is körülöttünk. Az emberek együtt dülöngéltek a lassúbb dalokra és ha pörgősebb szám jött, akkor érezni lehetett, ahogy együtt ugrálnak a hajón a koncertezők. Sőt egy kis  Szécsi Pál is belekeveredett a repertoárba a közös éneklés során: Carolina, Carolina...

Alexandra Létai (@l.szandi) által megosztott bejegyzés,

Minden Konyha koncert elengedhetetlen része még, mikor két szám közötti pihenésként Dani, a basszusgitáros vicceket mesél. Ez most is nagy siker aratott, de a kiskorúakra való tekintettel nem linkeljük be :P. Azonban a már említett fúvós srácok: Subicz Gábor, Cserta Balázs és Szilágyi Gábor király kis produkcióját annál inkább ajánjuk a figyelmetekbe:



Alexandra Létai (@l.szandi) által megosztott bejegyzés,


Ismét egy szuper intenzív és pörgős Konyha koncertet láthattunk, néhány líraibb dalllal és a fúvós szekcióval megspékelve. Legközelebb november 3-án Győrben majd decemeber 2-án Debrecenben, a Víztoronyban találkozhattok a zenekarral. Addig is hallgassatok sok magyar zenét!

2017. október 23., hétfő

Jövőhét szombaton a Margaret Island újra a Faházban!


A Margaret Island az "Engedd, hogy szabad legyek" őszi klubturnéja során Mosonmagyaróvárra érkezik november 4-én, szombaton, méghozzá a Faház Klubba. Sajnos a zenekar a legutóbbi márciusi koncertjét kénytelen volt lemondani Mosonmagyaróváron, hiszen Vikinek vírusos gégegyulladása volt. Így ideje pótolni az alkalmat és újra felfűteni a kedélyeket és feleleveníteni mekkorát tud szólni a koncert a Faházban. A banda most is elhozza az Egyszer volt és a Bakancslista albumok kedvenc számait.

Ráadásul a bandát most jelölték 3 kategóriában is a Viva Cometen: Vikit a legjobb női előadó kategóriájában, valamint a legjobb zenekar jelölést is megkapták, illetve a legújabb klipjük, az Engedd, hogy szabad legyek is a legjobb klip jelöltjei között van.

Ne maradj le a jövőheti buliról! Szerezd be jegyedet minél hamarabb!

 

2017. október 20., péntek

Sena Dagadu: „Van, hogy sokszor a nagyon pici koncertek lesznek azok, amelyekre szívesen emlékszünk vissza”

Fotó: Sena Facebook
Október 8-án A Szabó Ervin Könyvtárban lépett fel Sena Dagadu. Az énekesnő tíz éve az Irie Maffia tagja, de önálló dalaival, hangulatos koncerteket is ad. Míg az Irie Maffiával hatalmas bulikat csinálnak, és a közönség extázisban érezve magát tombol, addig Sena önálló koncertjei dallamosak és meghittebbek. A közeg talán lényegtelen is, a jelenség, ami magával ragadó. Senával beszélgettem.

Miért szeretsz ingyenes koncerteket adni, akárcsak a mai?

Sena: Miért szeretek?(nevet) Ez egy jó kérdés. Egyrészt olyan mintha az embereknek, a rajongóknak adnál egy ajándékot. Most például a Szabó Ervin Könyvtár pályázott, hogy legyen ez az esemény, és ilyenkor ki van fizetve a technika és ez egy ajándék, hiszen mindenki jöhet, aki regisztrál. Ez egy szép gesztus.

Fotó: Zsolnai Ádám
Akkor ez a könyvtáras koncert a pályázat által jött létre. Ti kaptátok a felkérést vagy jelentkeztél erre a lehetőségre? Hiszen azért elég szokatlan helyszín egy koncerthez.

Sena: Én már játszottam itt a könyvtárban a W.H. Shakespeare-szonettek és dalok zenekarral. Az a kisebb teremben volt és csodálatosan működött. A Szabó Ervin Könyvtár pedig megkérdezte, hogy lenne-e kedvem csinálni egy önálló koncertet én pedig annyit feleltem, hogy IGEN! Hiszen ez tényleg egy gyönyörű szép hely. Örülök, hogy így szóba jöhetett, hogy én is fellépjek itt, mert nem mindennap tud az ember ilyen szép környezetben fellépni.

Melyiket szereted jobban: A kisebb családiasabb koncerteket vagy nagyobb tömegek előtt játszani, mint például az Irie Maffiával?

Sena: Nincs ilyen, hogy preferálnék, egyiket-másikat a nagysága miatt. Minden koncertnek teljesen más hangulata van. Minden jelenlévő embernek más energiája van. Minden koncertnek tényleg van egy sajátos ízvilága, egy sajátos hangulata, amitől különleges lesz. Úgyhogy nyilván nagyon jó, hogyha rengetegen tombolnak, és teljes őrület van, de az is nagyon finom, ha intim hangulatban kevés embernek egy finom műsort tudsz összerakni. Úgyhogy mindegyiket nagyon szeretem, nincs ilyen bennem, hogy csak a nagy koncerteket szeretem. Van, hogy sokszor a nagyon pici koncertek lesznek azok, amelyekre szívesen emlékszünk évekkel később vissza, hogy az milyen jó volt.

Milyen változás állt be az életedbe, amikor beléptél az Irie Maffiába?

fotó: Sena Facebook
Sena: Nagyon sok minden történt az elmúlt nagyjából tíz évben, mióta beléptem az Irie Maffiába. Szóval ezt így nehéz ügyesen megválaszolni. Ugye 10 évvel ezelőtt egészen fiatal, húszas éveim elején voltam és nem volt se konkrét tervem az élethez, se komoly munkám, szóval pont egy ilyen határponton álltam, hogy visszaköltözzek-e Ghánába és ott telepedjek-e le. Tényleg egy hajszál választott el. Akkor kértek meg a srácok, hogy csatlakozzak és csináljuk meg a ’Hands in the air’ lemezt. Azóta nagyon sokat fejlődtem és tapasztaltam, hiszen egy 12 fős zenekart összetartani már csak alapoktól is nehéz. Az összetartás, a próbák, a koncertezés, az alkotás, megtanulni együtt működni ennyi emberrel ilyen szinten, és folyamatosan próbálni, növelni, megújulni ez egy ilyen életfeladat. Úgyhogy az elmúlt 10 év nagyon sok változást, sok érdekességet és izgalmat hozott, de legfőképpen azt hiszem tapasztalatot. Nagyon örülök, hogy úgy döntöttem végül, hogy csatlakozom.

Mivel tudtak meggyőzni, hogy a csapat tagja legyél? Vagy nem igazán kellett győzködniük?

Fotó: Zsolnai Ádám
Sena: Vicces, mert nem az volt az első alkalom, hogy kérték, hogy csatlakozzak. Az első alkalommal mondtam, hogy nem igazán az én világom, úgyhogy köszönöm szépen nem. De közben meg tudni kell, hogy mindenkit ismerek az Irie Maffiából tök régóta, már azelőtt, hogy összeálltak volna. Szóval egy kicsit húztam az időt, úgy két évig kellett, hogy várjanak. Mert igazából nem volt semmi, ami lekötött, semmi ami egyáltalán valami víziót adott volna a jövőképre, úgyhogy örültem, hogy van valami, ami egy cél lehet. Akkor az volt ilyen rövid cél, hogy csináljuk meg azt az egy lemezt és meglátjuk, hogy mi történik és lám-lám lett azóta egy csomó másik lemez.

 Milyen a férjeddel egy zenekarban lenni? Nem okoz ez nehézségeket néha?

Sena: Különösebben nem okoz nehézségeket. Nyilván van, hogy meg kell beszélnünk, vitatnunk, amiben nem értünk egyet, de az nem azt jelenti, hogy nem tudunk együtt dolgozni.  Én nagyon szeretem, hogy együtt dolgozunk, mert annyira sokat megyünk és elvagyunk és éljük a zenei életünket. Hogyha nem együtt járnánk, akkor nem is tudom, hogy milyen fajta férjem lehetne, mert nem találkoznánk soha. Úgyhogy így legalább tudunk együtt lenni és ez egy ilyen finom egyensúly, tánc megtanulni együtt dolgozni, családot fenntartani, szeretni egymást és nyugodtnak lenni. Igazából ez egy kommunikációs lecke, hiszen mindent lehet, hogyha minden meg van beszélve és nincs bezsebelt sértődés, meg féltékenység. Az a jó, hogy van közös célunk, így könnyű.

fotó: Zsolnai Ádám
A kislányod mindig elkísér titeket fellépni? Vagy hogyan tudod megoldani a késő esti koncertek mellett ezt a dolgot?

Sena: Nem mindig jön velünk az azért luxus lenne. Leginkább azért amit te is mondasz, hogy a legtöbb koncert későn, éjszaka szokott lenni. De amikor tudjuk és amikor ráérünk és neki sincsen másnap iskola, akkor eljön, mert fontos látnia, hogy mivel foglalkozunk, mit csinálunk, hogyan csináljuk. Úgyhogy, amikor lehet elvisszük. Mint például ma is itt van, mert kellemes a környezet, délután négy óra. Miért ne jönne? Amikor pedig éjszaka van és el kell mennünk, akkor a szokásos módszerek, azaz a család segít legfőképpen és van egy bébiszitterünk, úgyhogy megoldjuk szépen.
 
Fotó: Sena Facbook
Tervezel magyar dalt valamelyik önálló lemezedre?

Sena: Ilyen konkrét tervem nincsen. Nem nagyon alkatok úgy, hogy leírom, hogy mit akarok, hanem inkább intuitív. Leülök a gép elé, és ami jön, azt rögzítem és abból kiválogatom, hogy miből lesz lemez. Hogyha úgy alakul, akkor nyilván nem fogok ellene harcolni, de alapvetően mikor leülök alkotni, akkor azt angolul teszem, és nem nagyon erőltettem, hogy magyar dalt írjak, mert nem tudom, hogy elvárják-e tőlem az emberek vagy sem. Azért nem is nagyon bízom a magyar tudásomban, hogy egy kiváló számot írjak, de lehet, hogy lesz olyan.

Hogyan inspirálódsz? Különleges élményeket idézel fel, vagy csak leülsz és jönnek a szavak, amik dallá formálódnak?

Sena: Változó. Van, hogy konkrét esemény történik meg, és akkor rögtön fel kell dolgoznom, vagy ki kell írnom. De sokszor úgy van, hogy leülök és játszom a zenét és ami jön. Van, hogy felhalandzsázok valamit és próbálok értelmet rakni a halandzsához, hogy a dallam meg a ritmus meglegyen a szöveggel. És ez egy ilyen vicces játék mintha puzzlet készítenél. Általában ha meg van az első mondat, akkor meg van, hogy milyen irányba megy a dolog. Figyelem a környezetemet, és ami hatással van rám azt feldolgozom.


Több interjúban is olvastam, hogy Ghánában is nagyobb sikereket szeretnél elérni. Hogy áll jelenleg ez a projekt?

Sena: Most idén nem tudtam olyan nagyon sok mindent csinálni. Van egy ilyen alapismeretségem Ghánában, ami most tök jó és még mindig tervben van, úgyhogy a következő megjelenő dolgaimból elég sok minden Ghána felé van célozva.

Sokszor visszalátogatsz Ghánába? Bizonyos eseményekre vagy amikor épp kedved van?

fotó: Zsolnai Ádám
Sena:. Évente nagyjából 1 és 2 hónap közötti időt szoktam kint tölteni. Ez oly kevés ahhoz, hogyha valaki alapozni akar egy jelenlétet egy helyen, úgyhogy ezen valahogy próbálok változtatni, de még nincs meg a receptje hogy hogyan. Amíg itt sűrű programunk van főleg a koncert szezonban, úgy nehéz külön szakadni. De például tavaly is volt lehetőségünk egy úgynevezett fesztivált csinálni Ghánában. Magyar kulturális hét volt, úgyhogy mentünk magyar zenekarokkal, meg egyéb kulturális programokkal bemutatkozni. És remélhetőleg ezt tudjuk is folytatni. Ez egy jó lehetőség arra, hogy Magyarország és Ghána kommunikáljon zeneileg. Remélhetőleg ez is hoz egy lehetőséget arra, hogy többet legyek ott, többet foglalkozzak a ghánai zenészekkel.

Senaval legközelebb ma este találkozhattok a Kuplungban!

Készítette: Zörényi Laura 

Álomutazó: Ilyet még nem láttunk: 1000 m2 színpad, 4 emeletes díszlet


Minden idők legnagyobb színpadi szuperprodukcióját láthatjuk karácsony és újév között a volt SYMA csarnokban. A parádés szereposztást felvonultató, méreteiben, technikai hátterében és látványosságában is lenyűgöző, az Álomutazó című családi mesemusical kihagyhatatlan része lesz a karácsonyi élménycsomagnak.

Hazai színpadon még nem látott méretű, látványos előadással készül a TulipánTündér produkció újabb nagyszabású előadása, az Álomutazó. "A színpad paraméterei már eleve maghatározzák az előadás monumentalitását"– meséli Illés Gabriella a - korábban nagy sikerű A Játékkészítőt is jegyző - TulipánTündér producere, aki elmondta, hogy 40 m széles és 25 méter mély, tehát összesen 1000 m2-es színpadon egy 4 emeletes ház magasságú díszlet tölti be majd a teret, ahol 3 szinten mozognak majd a színészek, táncosok. "Az interaktív ledfal, ami a szereplők mozgására reagál, összesen 374 m2 felületű, ekkora ledfal még nem épült fel showműsorhoz vagy koncerthez Magyarországon” – teszi hozzá Rajcsányi Balázs, aki a legnagyobb hazai tv-show műsorok díszleteit tervezte. "Csak összehasonlításképpen: az Álomutazó ledfalainak mérete 4-szerese a X-Faktorban látott háttérnek". A ledfalak közt - amiken Herendi Gábor által forgatott mozgóképek teszik teljessé a cselekményt - lesz 100 m2-nyi olyan minőségű, nagyfelbontású fal, ami hazai színpadon ebben a produkcióban fog debütálni, felbontása 16-szor nagyobb, mint a HD felbontás, amelyen az egész előadás alatt folyamatosan változó, mozgó, filmszerű hátterek teszik egyedülállóvá a látványvilágot.


Juronics Tamás, a darab rendezője szerint "ekkora produkció nincs Magyarországon. A színpadon 6 helyszín fog majd feltűnni és sok-sok álomkép” – meséli a rendező, aki a Szegedi Kortárs Balett 30 táncosával és a Rippel Brothers Akadémia artistáival is fog dolgozni. "A 30 táncos - a videofalakon megsokszorozva - több száz szereplővé válik, a színen összesen 250 formatervezett jelmez tűnik fel, de lesznek egykerekű e-rollokon száguldó robotok és reptetés a színpadon és a nézők felett" – avat be a darab részleteibe Juronics. És akkor a szereplőkről még nem is beszéltünk: Stohl András, Szabó Győző, Radics Gigi, Hajdu Steve, akik már A Játékkészítőt is sikerre vitték, hozzájuk csatlakozott idén Schell Judit, Keresztes Ildikó, Zsédenyi Adrienn, Falusi Mariann, Varga Viktor és Ábel Anita. A dalokat pedig ismét a Rakonczai Viktor-Orbán Tamás szerzőpáros jegyzi, akiknek A Játékkészítő platinalemezes dalait is köszönhetjük. 

2017. október 17., kedd

Megjelent a Blahalouisiana új albuma: "Alagutak, fények, nagymamád jegenyéi"


Az együttes november 3-án élőben is bemutatja új, második nagylemezét “Alagutak, fények, nagymamád jegenyéi”-t az A38 Hajó fedélzetén. Közben elkészült a lemez harmadik beharangozó klipje is az „Egyetlen magányom” című számhoz.

Másfél évvel debütáló lemezük megjelenése után máris egy újabb remekmű született a Blahalouisiana műhelyében. Az “Alagutak, fények, nagymamád jegenyéi” címet a közönség előtt már felfedett dalukból, az “Egyetlen magányom”-ból kölcsönözte az együttes. Az új számhoz klipet is forgatott zenekar, amely a Blahára jellemző stílusosság mellett, ezúttal nem nélkülözi az önironikus humort sem.

Az “Alagutak, fények, nagymamád jegenyéi” lemeznek előfutárra volt már a tavaly év végén megjelent „Túl távol, elég közel”és az idén májusban napvilágot látott „Ha élni felejtek”is. 


A zenekartól megszokott módon vegyesen, angol és magyar nyelvű szerzemények kerültek fel az albumra. Kilenc hamisítatlan Blahalouisiana dal, melyek magas színvonalára Ligeti György (Zagar, We Are Rockstars) zenei producer neve is garancia.  

Az új zenei anyagot november 3-án az A38Hajón hallgathatjuk meg élőben, ahol a Blahalouisiana két vokalista lánnyal és egy zongoristával kiegészülve várja közönségét. 


2017. október 16., hétfő

Új klip: Magashegyi Underground- Itt leszel


Pályafutásának eddigi talán legkülönlegesebb, de mindenképp leglátványosabb videóját készítette el a Magashegyi Underground zenekar aktuális, Itt leszel című dalára. A klip gondolatisága követi a zenekartól eddig megszokott utat: egy érzés, egy pillanat kibontását képi elemekkel - most azonban mindez sokkal erősebb és szürreálisabb vizuális világgal párosul, amelyben különleges helyszínek, igazi állatok és egy csipetnyi digitális utómunka vezetik a néző tekintetét.


"A klip az elválás pillanatát járja körbe, annak megélésével, de ugyanakkor tagadásával is." - mesél a klipről a zenekar énekesnője, Bocskor Bíborka - "Arra keres, és talál választ, hogy vajon igazából elválhatunk-e valakitől, kitörölhetjük-e magunkból végleg a megélt csodát, a szerelmet." A Petőfi Rádióban nyár óta pörgő dal zeneszerzője és producere Toldi Miklós, a csapat dobosa, a szöveget pedig régi barátjuk, Beck Zoli (30Y) jegyzi.

A videót a legtapasztaltabb hazai klipkészítő, Galler András "Indián" rendezte, a zenekar és Bíborka arculatát évek óta meghatározó Zsólyomi Norbert divatfotós közreműködésével.

"Mindig örülök, ha olyan kérés talál meg, amikor a dal alapgondolatokkal, kreatív ötletekkel együtt érkezik, azaz a zenekarnak van mondanivalója és képekben is gondolkodik a dalszövegek mellett." - mesélt a Magashegyivel való közös munkáról a rendező, Galler András. -  "Izgalmas forgatás volt, három helyszínre költöztünk be egyetlen nap alatt, és tovább nehezítette a munkát az állatokkal (és idomítóikkal) közös felvételek. Az viszont nagy könnyebbség volt, hogy szereplőként lényegében csak Bíborkára kellett koncentrálni, ő pedig vérprofin viselt mindent, ami egy ilyen forgatással együtt jár, a sok átöltözést, a nyár közepi nagy meleget, s állatokkal való összeszokáshoz szükséges órákat. Amit a legjobban szerettem a klipben, hogy szürreális képvilágban, torzító optikákat használva szimbólumokon keresztül mesélhettünk - és Bíborka jelenléte, tekintete a képeken még jobban ráerősít a mondanivalóra."

A Magashegyi a fesztiválszezon után sem áll le: ősszel klubturnéra mennek, amelynek csúcspontja a november 25-i Akvárium Klubbeli fellépésük lesz, melyre a megszokott különleges látványvilággal és meglepetésekkel készülnek.

2017. október 11., szerda

Nagyszerű történetek kezdete lehet a Budapest Ritmo!


Fotó:budapestritmo.hu
Vasárnap ért véget a Budapest Ritmo, a Hangvető és CAFé Budapest közös világzenei fesztiválja, amely Közép- és Kelet Európa legjelentősebb rendezvénye a műfajban. A rendezvény második kiadása minden tekintetben beváltotta a tavalyi első rendezvény sikere után megemelkedett várakozásokat.

A Budapest Ritmo elsődleges célja, hogy a felfedezések fesztiválja legyen: új előadókkal ismertesse meg a budapesti közönséget, új nemzetközi lehetőségekhez juttassa a magyar és a közép-kelet európai művészeket és katalizátora legyen regionális művészi és zeneipari együttműködéseknek. Idén kilenc magyar és tizenegy egyéb országból érkező, közép-kelet európai művész mutatkozott be a showcase-napon, a fesztiválra pedig további tizenhárom országból is érkeztek előadók. A szakmát a magyar szakemberek mellett szlovák, cseh, lengyel, szerb, albán, észt, orosz, román, bolgár, szlovén, belga, olasz, francia, holland, spanyol, portugál, brit, finn, kanadai, egyesült államokbeli és malajziai fesztiválszervezők, lemezkiadók, promoterek és újságírók képviselték.


Míg azt, hogy a közönség milyen új előadókat fedezett fel magának elsősorban, azt elsősorban Chassol, az Aurora vagy az Amparanoia koncertjén a csillogó szemekből lehet lemérni, a nemzetközi szakmai siker mércéje sokkal konkrétabb: fesztiválmeghívásokban, lemezszerződésekben, menedzsment-megállapodásokban, új együttműködésekben mérhető. Ebből a szempontból kiemelkedően sikeresnek bizonyult a Budapest Ritmo: noha a majdan megvalósult üzletek száma nehezen jósolható meg, csupán a közvetlen visszajelzésekből a szervezők mintegy 75 konkrét fesztivál- és koncertmeghívást regisztráltak, miközben lemezkiadói- és új ügynökségi szerződések is szerepelnek a résztvevők által jelzett tervek között.

Fotó:budapestritmo.hu
A legnagyobb szakmai érdeklődést Lakatos Mónika új, Romanimo című, oláh cigány hallgatókból összeállított műsora váltotta ki, de a Söndörgő és az Amsterdam Klezmer Band együttműködése, Lajkó Félix és a Volosi közös produkciója, Miczura Mónika visszatérése a Yallah Bye! projekt keretében is komoly érdeklődést váltott ki, míg a feltörekvő tehetségek közül a Csángálló, a Meszecsinka és az Etnorom is számos fesztiválmeghívásra számíthat a jövő évben.

A fentieken túl a Budapest Ritmo-n több új szakmai program is elindult. Új együttműködés alakult a régió világzenei fesztiváljai között a műsornaptárak és a turnézó fellépők összehangolására. A Hangvető által még 2014-ben életre hívott visegrádi országok közötti, mára már napi szintű együttműködés után idén balkáni irányban is hasonló hálózat alakult művészek, rendezvényszervezők, menedzserek, kiadók között, amelybe a térség következő években esedékes Európa Kulturális Fővárosai is bekapcsolódnak – közülük Újvidék (2021) be is mutatkozott a Budapest Ritmo konferencia- és fesztiválprogramjában míg Plovdiv (2019) és Rijeka (2020) tavaly, Temesvár (2021) pedig jövőre mutatkozik majd be. A résztvevők számítanak a 2023-ban esedékes majdani magyar kulturális főváros részvételére is a programban.

Fotó:budapestritmo.hu
A konferenciaprogramjában ezenkívül három kiemelkedő nemzetközi zeneoktatási gyakorlat, a finn Sibelius Academy, a chicagoi Old Town Folk Music School és a World Music School nemzetközi hálózata is bemutatkozott.

A Budapest Ritmo idén elindított életműdíját első alkalommal Ben Mandelson, a WOMEX alapítója, a „world music” kifejezés egyik megálmodója és egyben nagyszerű zenész, producer kapta. A díjat minden évben egy olyan szakembernek ítélik majd oda, aki egyszerre tett sokat a világzenéért globális léptékben, miközben erősen kötődik a Közép- és Kelet-Európai térséghez és kiemelkedő mértékben Magyarországhoz is. Ben Mandelson 1986 óta jár rendszeresen Magyarországra, és az Ökrös együttes első WOMEX-meghívásától kezdve a Söndörgő Tamburocket című lemezének produceri munkálataiig számos magyar vonatkozású sikernek volt a részese.


Jövőre ismét vár a Budapest Ritmo az Akvárium Klubban október 4-7. között.

2017. október 9., hétfő

Klippremier: Blahalouisiana - Egyetlen magányom

Fotó: Blahalouisiana Facebook
A Blahalouisina a tavaly áprilisban megjelent első lemeze után már mindjárt elkészíti második albumát. A hamarosan megjelenő lemez a 'Alagutak, fények, nagymamád jegenyéi' címet kapta és a banda már csak az utolsó simításokat végzi a dalokon. 

A tavaly decemberben kiadott Túl távol, elég közel és az idén májusban közzétett Ha élni felejtek című klipes dalok már a hamarosan érkező második Blaha-albumot harangozták be. A lemez még tartalmazni fog három angol nyelvű számot és négy magyar dalt, köztük a most megjelent 'Egyetlen magányom' című szerzeményt, amit ma délelőtt klippel együtt dobtak fel a YouTube-ra.

Az egysnittes klipet kétszeres gyorsasággal rögzítették, így a 2:35 hosszú dalt 1:17 alatt kellett ledarálni. Ráadásul a fiúk fehér gatya-garbó összeállítása nem igazán tetszett eleinte a srácoknak. 

"{...}úgy néztünk ki, mint valami futurisztikus hipszter festőmázoló csapatde amikor beálltunk a díszletbe hangszerekkel, teljesen megjött a ruha, és egycsapásra mindenkinek nagyon megtetszett. Barbi outfitjét pedig minden percben imádtuk, bárhol is tartott a nap{...}"nyilatkozta a Recordernek Jancsó Gábor, a banda basszusgitáros-dalszerző


Nektek, hogy tetszik a dal?

Az új album anyagát élőben először november 3. A38-on hallhatja a közönség. Érdemes időben beszerezi a jegyeket:

2017. október 8., vasárnap

Pásztor Anna: "Ha te nem hiszed el, akkor felesleges csinálni!"

Fotó: Varga Csabi
A legőszintébb, legarcbamászóbb rockzene az Anna And The Barbieshoz köthető. Pásztor Annával, a zenekar énekesnőjével és menedzserével, Dénes Adéllal múlthéten a Mozsár Kávézóban volt egy beszélgetés, ahol kivesézték a zenekart: azt hogy hogyan csöppent bele Adél ebbe az egészbe illetve szóba került a banda saját fesztiválja, a Woodstock az Ugaron is.

A maszk és a körítés, amitől különleges a koncert

Fotó: Vertigo Média
A zenekar különlegessége abban is rejlik, hogy Anna mindenféle összművészeti kavalkádot varázsol a színpadra a fellépések során és mindig valami extravagáns maszkkal és ruhával jelenik meg a porondon.

Adél: „3 éve, amióta a zenekarral vagyok cizellálni próbálom ezt a nagyon sok mindent. Nagyon eklektikus, nagyon színes, nagyon izgalmas, de bevallom, hogy néha sok. Próbálom ezt néha racionalizálni, meg egységessé tenni. De a minimál szó, amit Annával egészen másként értelmezünk."

Majd Anna hozzátette, hogy Adél próbálja a túlkapásokat koordinálni. Nem mondja meg mi legyen, hanem ő szerzi be a dolgokat, hogy meg tudják valósítani Anna elképzeléseit. Anna: „ Ez nem mindig sikerül, mert erős az egyéniségem és nagy az arcom. Keresztül gázolok a legdurvább rendezőn is és káosz lesz!”

Az Anna And The Barbies körüli teendőket már az elejétől kezdve a frontasszony intézte, így Adél érkezéséig az összes zenekari teendő Anna nyakába szakadt. Jávor Péter volt még mellette, aki segédkezett, de ő inkább turnémenedzseri funkciót töltött be és nem szerette azokat az „összművészeti trutyikat”, amiket Anna kitalált. Nem tudta kezelni, sok volt számára. „Beleszakadtam a melóba, mindent én intéztem, olyan dolgokat is, ami nem az én feladatom lenne, nem is vagyok túl jó ebben és kimerültem mire színpadra kerültem.”- emlékezett vissza Anna. Így külön kellett választani a frontemberséget a menedzseri teendőktől. Azt azért még hozzátette, hogy nem álmodott volna róla, hogy pont Adél lesz a megmentő, hiszen nőkkel általában nem tud könnyen együtt dolgozni.

A találkozás

Fotó: Varga Csabi
Anna Erdélyben találkozott Adéllal a nagyváradi Moszkva szórakozóhelyen és már ott feltűnt neki mennyire életre termett leányzó. Éppen szerelmi bánata volt és ott vigasztalódtak, mert volt neki egy turkálója közvetlen ráépítve a klubra. „Mi ott hajnali négykor férfiakról, meg az élet nagy dolgairól siránkoztunk, ahogy a nők szoktak és közben turkáltunk. Mondtam magamban, hogy ez a csaj nagyon tud, én ilyen érzésekre szoktam rámenni.”- mesélte Anna a közös sztorit.

Anna a közös turkálás után 3 hónappal felkérte Adélt szárnysegédének. Azért választotta Adélt, mert otthon volt a témában. „Adélka szexi és bohókás a szemüvegben, de ő tényleg egy elképesztően szorgalmas és hihetetlen agyi kapacitással rendelkező emberke. Nagyon 21. század, ami nagyon sokszor hiányzik az emberekből (trend, mostaniság, online jelenlét). Otthon van a színházi világban, a zenei világban. Jó elengedni azt a kényszert, ami nem rám tartozott mégis az én hátamon volt, mint frontember.”

Mindenhez értett, ötletei is voltak, ami nagyon szimpatikus volt Annának. De Adél is bevallotta, hogy nem olyan könnyű nőként egy férfi zenekarban a menedzseri pozíció.

”Anna már megszokta a fiúkat. Engem mindig lenyűgöz, hogy mennyire nem szegi kedvét semmi. Ez egy nagyon király tulajdonság. De ez azért egy harc, mert a fiúk nehezen viselik, hogy egy nő mondja meg nekik a frankót. Konkrétan most ki vagyunk tiltva a turnébuszból.” mesélte Adél.

 „ Sokat beszéltünk a szexről!” – tette hozzá Anna.

Majd Adél kifejtette, hogy  „ Az energiaszintünk a fiúkén felül van és folyamatosan a nyakukon ugrálunk, miközben ők csendben szeretnének pihenni a turnébuszban. Elég volt nekik a jelmezbál.”

Adél sokszínűsége már tanulmányaiból is nagyon jól látszik. Kiskorában zeneiskolába járt, majd a képzőművész suliba, az egyetemen szociológiát hallgatott, illetve kultúraszervezésből mesterképzőt végzett, aztán jött a Moszkva és színházban is dolgozott közönségszervezőként. Szinte már az összes magyar zenekarral dolgozott. Illetve Lovassy visszatérése a Kispállal is Adélon keresztül valósult meg, hiszen a Moszkvában indult be újra a zenekar, mert szerették a helyet. A leányzó számára azonban már nem volt elég a Moszkva, ezt az elhatározást még egy szakítás is megerősítette. Így felkerült Budapestre és személyiségének és karakánságának köszönhetően mindenkit megismert.

Fotó: Vertigo Média
„Nőként, kiscsajként keménynek kell lenni, megerősödtem az elmúlt három évben.” – összegezte Adél.

Anna: „Egyik koncert során egy másik zenekar felmászott a színpadunkra, mert az jobban tetszett nekik. Ez a kiscsaj szedte le őket a színpadról. Ez a GIRLPOWER része”.

„Olyanra volt szükségem, aki egy picit tud engem is irányítani és nagyon sok mindent átvesz tőlem és hozzáad a zenekarhoz. Saját döntéseket hoz, amivel én látatlanul is egyet tudok érteni legtöbbször. Nem kell mindent ellenőriznem.

Azt vettem észre, hogy Magyarországon kialakulóban van az a fajta női munkaerő ebben a szakmában, akik még buzgók, még elfogadnak irányítást és elképesztő energia van bennük és ott vannak agyilag. Simán át tudnak venni olyan dolgokat, amit eddig csak férfiak csináltak.

Óriási váltás van, hogy kedvesen csinálod vagy erőszakosan. Eddig a traktoros nők évszázada volt és most jön a szexről és szeretetről beszélő, puszilkodós nőknek az időszaka és ez működik. Ér kedvesnek lenni és ezzel lehet haladni előre, ér hinni abban, amit csinálunk és nem kell átgázolni másokon.” – ecsetelte Anna a mai helyzetet.

Mióta Adél a zenekart segíti mindenben meglódult a zenekar. Nem mellesleg pont akkor várt babát Anna, mikor csatlakozott Adél a bandához. Szponzorokat, támogatókat  hozott, mindenben profik lettek.

Fotó: Vertigo Média
Adél: „Annát az összes dizájner öltöztetni akarja, mert mindent felvesz. Rá tudják adni az extravagáns dolgokat is.”

Adél feladataitól egyedül a bookingot választották szét, így a fellépésszervezés Tóth Geri feladata maradt. „ Pasi kezébe kell ez a feladat, hogy az asztalra csapjon, amikor kell! Adél adja elő azt, amiben hiszünk, Tóth Geriék meg harapnak.” -indokolta Anna döntését.

Először csak a haverok, aztán mindenki jönni akar: Woodstock az Ugaron

A Woodstock családi szálon indult el, ugyanis Annát apukája egyszer lehívta Ópusztaszerre, hogy megnézze az új jurtáját, amiben akár 200 ember is elfér. Mikor Anna megpillantotta egyből elájult és beindultak az ötletelések. Gyorsan felhívta az öccsét, hogy márpedig itt koncertezni kellene. Az első fesztiválnál mindössze másfél hónap állt rendelkezésükre, hogy megszervezzenek mindent. Ez akkor egy családias 40-50 fős kis fesztiválként indult, ahová a belépő is jelképes volt és a fellépők is ingyen jöttek. Majd elterjedt a híre és elkezdtek zenekarok jelentkezni,hogy szeretnének ingyen zenélni.

„Ez a zenekaroknak egy nagy lehetőség” –mondta Adél. Majd Anna is megerősítette, hogy „Kezdő zenekarok benzinköltségért járnak fellépni vagy még azt se kapják meg. Az első 8 év ilyen.”

Fotó: Vertigo Média
Annáék se a csúcson kezdték. Konkrétan könyörögni kellett a fesztiváloknak, hogy beférjenek a programba. Volt olyan is, hogy egy dj set alatt kellett valamit összehozni. Máskor meg egy extra idősávot könyörögtek ki  a Volt egyik színpadára és így délután 2-kor fel tudtak lépni.

Adél: „Anna attól hiteles, hogy mindegy, hogy 30 vagy 2-3000 ember előtt játszik. Mindig ugyanazt nyomják!”

 De a közönségért meg kell küzdeni:

 „Mindig emlékeztetem magamat arra, hogy te pénzt kapsz azért, amit nagyon szeretsz. Ezt ingyen is csinálnád bármeddig. A zenekaroddal olyan dolgokat csináljál, ami feltölt és az életed értelme és az egyetlen igaz szórakozás az életedben. Szedd össze magad és adj hálát az Istennek, mert nem tudhatod meddig tart. Ha te nem hiszed el, akkor felesleges csinálni!” – emlékezteti magát mindig Anna.

Aki ismeri a zenekart az látja, hogy tényleg szívüket-lelküket beleviszik a koncertekbe. Ráadásul minden egyes fellépés egy színvonalas show.

 „Most van az elmúlt évek munkájának szürete. Annával inspiráljuk, mozgatjuk, húzzuk egymást. Hiszen a sikerek visznek előre. De ha nem lenne zenekar, akkor is tudnánk együtt valamit csinálni. Mindig mi vágtatunk a produkció előtt. Minden projekt új, amit csinálunk. Az én ötletem volt az is, hogy filmet csináljunk. Amikor a bevételt ráköltjük egy újabb projektre a fiúk nyűgösek, de hát ez visz minket előre! Viszont Anna nem tud dívaként viselkedni. Sose panaszkodik.” – emelte ki  Adél.

Az idei Woodstock


Az idei Woodstock előtt három héttel még úgy volt, hogy nem lesz fesztivál. Pályáztak mindenféle támogatásra, de nem jött meg. Az elmúlt 4 évben mindenki ingyen dolgozott és Anna most már honorálni akarta a munkát, sőt előre akart lépni, hogy minden jobb és színvonalasabb legyen. Meg akarta mutatni, milyen jó ott játszani. Két lehetőség volt: elfelejteni a fesztivált vagy előre lépni. Hajek László azonban mögéjük állt, hiszen ő a banda főszponzora és nagyon hisz a zenekarban. Ennek köszönhetően a fejlődés megvalósítható volt. Már a Quimbyt is le tudták hívni a Woodstockra és konkrétan az MR2 színpadot tudták felállítani. Olyan zenekarokat hívtak idén, akiket az Anna And The Barbieshoz lehet kötni. A Lineup iszonyú színvonalas előadókból és zenekarokból állt: például Mörk, Babel, Jónás Vera Experiment… A helyszín pedig igazán nyugodt és varázslatos volt. Még azt is bejátszották, hogy a telefonokat le kellett adni és volt, aki nélkülözni is tudta. A cél az volt, hogy ne nyomogassák, hanem legyenek ott!

Telefonoknak énekelni…


Fotó: Pásztor Anna Instagram
Anna: „Nem annyira zavaró telefonoknak énekelni a koncerten, de mikor az arcomba nyomnak 40-et, akkor elveszem és bekapom a telefont a számba. Erdélyben egyszer mikor bekaptam egy telefont a számba betört a kijelzője.”

Az Anna And The Barbies tehát vágtat előre. Ezt a rengeteg koncert és a színvonalas produkciók is bizonyítják. Kíváncsian várjuk, hogy lehet mindezt überelni. Addig is nézzétek meg a vadiúj Álmatlan koncertfilmjüket, ami a tavalyi nagycirkuszos koncertjükről készült, illetve November 25-én hallgassátok meg élőben a zenekart a Barba Negrában.

Készítette: Létai Alexandra

2017. október 3., kedd

"Teltház előttem és Teltház utánam…" BEZÁRT A TRACK, KINYITOTT A BARBA NEGRA KLUB


Erős szezont zárt szeptember végén a Barba Negra Track. Idén április 18. és szeptember 22. között 70 alkalommal nyitotta ki kapuit a szabadtéri szórakozóhely, amelyből 68 estén élőzenés rendezvények voltak terítéken. Idén több, mint 100 zenekar lépett a Barba Negra Track két színpadára. A széles zenei spektrumon mozgó Trackben hazai nagyágyúk (Kowalsky meg a Vega, Road, Paddy and the Rats, Edda, stb.), erős nemzetközi produkciók (Gojira, Mastodon, Anthrax, Amon Amarth, DubFx) és feltörekvő előadók (Apey & The Pea, Leander Kills, Blahalouisana) is helyet kaptak.

A Barba Negra számára azonban az ősz korántsem a pihenésről szól, ugyanis a Track zárónapjával egy időben újra megnyitotta kapuit a Barba Negra Music Club. Ráadásul már az első hétvégén Révész Sándor és Závodi János, azaz a Piramis Évek produkció, majd másnap a Bodor Máté gitárossal kiegészült skót Alestorm zenekar töltötte meg a klubot. Jövő tavaszig nincs megállás, a szabadtéri helyszínhez hasonló színes kínálat és nagyon erős programok várják az élőzene rajongóit. 


Idén ősszel ellátogat az újbudai klubba az ausztrál Airbourne az ex-Accept-tag Udo Dirkschneider és zenekara, jönnek a legnépszerűbb hazai előadók a Road, a Paddy and the Rats, a Hooligans, Horváth Tamás, a friss lemezes Depresszió és Leander Kills is. Bár a Barba Negra Music Club a főváros legnagyobb klubja, a befogadóképessége véges, így már most több teltházas őszi rendezvényt jelentettek be a szervezők. Napok alatt elfogyott az összes jegy a novemberi Majka & Curtis koncertre, az év metál programjára sem lehet már jegyet kapni, a Testament érkezésének híre alaposan felrázta a hazai rajongókat. Az már most elmondható, hogy hasonló érdeklődés kíséri a legtöbb nemzetközi és hazai programot is, év végig több mint 20 nagyszabású program várható a Barba Negra Music Clubban. Az évet a Tankcsapda szilveszteri koncertje zárja, természetesen a tőlük megszokott különleges műsorral. 2018 ismét lendületesen indul majd a klubban. Januárban Ganxsta Zolee és a Kartel mutatja be K.O. című új albumát, de érkezik többek között a Gloryhammer, Simon Cowell nagy kedvencei, a Bars And Melody, az Accept és a Kreator is. Tavasszal ismét sok fontos nemzetközi előadót lehet majd megtekinteni. A Barba Negra szervezésében Budapestre jön az Alien Ant Farm, a klubot látogatja meg a Milky Chance, a svéd Therion, az először Magyarországra látogató brazil Angra vagy a közönség kedvenc Machine Head, amelyre két nap alatt a belépőjegyek több mint háromnegyede elfogyott. A jövő évi jó idő beköszöntével pedig, a tervek szerint 2018. április 27-én megnyitja újra kapuit a Barba Negra Track, ezzel is erősítve a szlogent: 12 hónap zene!

További programok: